Dekatyzacja tkanin

Wiem, że tkaniny są piękne i zawsze jak się je ma w dłoni to ma się od razu ochotę szyć i szyć, ale niestety nie ma lekko – trzeba uzbroić się w cierpliwość i NAJPIERW DEKATYZACJA!

Tkaniny z włókien naturalnych (np. bawełna, len) mają tendencję do kurczenia się przy pierwszym kontakcie z wysoką temperaturą i wodą. Jest to jak najbardziej naturalne. Dlatego, aby uniknąć przykrych niespodzianek i zniekształcania gotowego wyrobu, przed szyciem należy taką tkaninę poddać procesowi dekatyzacji, aby pozwolić włóknom skurczyć się, ile potrzebują i ustabilizować ich wymiary. Bawełna kurczy się zwykle do ok.5%. Niektórzy dekatyzują tkaninę po prostu prasując ją żelazkiem z parą, ale nie jest to metoda stuprocentowa. My polecamy następujące sposoby dekatyzacji:

  1. Namoczyć tkaninę w wodzie o temperaturze około 40 st. C, wysuszyć i dopiero potem wyprasować.
  2. Wyprać w pralce na 40 st. C, wysuszyć i dopiero wyprasować. My preferujemy tę metodę, bo jest najszybsza i „robi się sama”. Wrzucamy tkaniny razem z innymi rzeczami do prania lub jak mamy dużo to segregujemy kolorystycznie i pierzemy same tkaniny bez detergentów. Aby uniknąć puszczania koloru, dodajemy kilka łyżek octu. W przypadku większej ilości tkanin nie prasujemy ich same - oddajemy do magla :). 

Życzymy udanego szycia!

Waluty
Languages
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl